19 kwietnia 2022 obchodziliśmy 79. rocznicę bohaterskiego zrywu bojowników i mieszkańców getta warszawskiego.

79. rocznica powstania w getcie warszawskim.

PODCZAS LEKCJI HISTORII, NASZA SZKOLNA MŁODZIEŻ ODDAŁA HOŁD PAMIĘCI POWSTAŃCOM Z WARSZAWSKIEGO GETTA.

W 1940 roku w centrum Warszawy, Niemcy wydzielili obszar, w którym uwięzili blisko 500 tysięcy Żydów. Celem niemieckiego okupanta była całkowita eksterminacja zamkniętych w getcie obywateli.

W kwietniu 1940 roku niemieckie oddziały wkroczyły na teren getta aby ostatecznie wymordować pozostałą tam ludność. Tym działaniom przeciwstawiły się setki młodych osób działających w Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz w Żydowskim Związku Wojskowym.

Zacięte walki trwały blisko miesiąc. Tylko nielicznym udało się wydostać kanałami z płonącego getta.

Walka ta, czyli największy zryw Żydów w czasie II Wojny Światowej, przeszła do historii i uczyniła walczących bohaterami. Do dziś o poświęceniu uwięzionych w getcie pamiętają miliony na całym świecie.

Nasza szkolna młodzież wykonała symboliczne żonkile, oraz zapoznała się z ekranizacją filmu edukacyjnego „ Nie było żadnej nadziei”.

„Powstanie to jest taka rzecz, która jest założona – tego dnia wybuchnie, ma taki cel do osiągnięcia i takie ma być zwycięstwo. Tutaj żaden z tych warunków nie został spełniony. Nie było żadnej nadziei, że coś się zwycięży, że się kogoś uratuje, czy że się coś zmieni” – mówił Marek Edelman, jeden z przywódców Powstania w Getcie Warszawskim.

KL. 6A, KL. 7A, KL. 7 B, KL. 8 C.