DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
Z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego klasa 5b, wybrała się do Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza Filia nr1 w Inowrocławiu. Panie przygotowały wykład oraz ćwiczenia z naszym ojczystym językiem.
Zajęcia odbyły się w miłej atmosferze, były bardzo ciekawe i kreatywne wszyscy byli bardzo zainteresowani i świetnie się bawili. Dziękujemy!
Z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego uczniowie klasy 2 c i 3 c dnia 28 lutego udali się do Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu. Dzień ten miał na celu przypomnie o różnorodności językowej, a także o tym, iż język to narzędzie rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzi. Obchody tego dnia mają także zwróci uwagę na potrzebę troski o język ojczysty.
Dzieci bawiły się znakomicie. Dziękujemy za kreatywne i inspirujące zajęcia.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. DBI to wydarzenie, które ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Uczniowie klasy 3 b i 3 c podczas zajęć przypomnieli sobie jak dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie, dowiedzieli się, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci więc powinien przestrzegać określonych zasad. Ponadto trzecioklasiści oglądali i rozmawiali na temat filmów edukacyjnych zamieszczonych na platformie sieciaki.pl, rozwiązywali rebusy, uzupełniali karty pracy i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
W obchody Dnia Bezpiecznego Internetu włączeni zostali także Rodzice, którzy podczas spotkań z wychowawcami otrzymali ulotki „10 zasad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci”.
Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do świadomego i bezpiecznego korzystania naszych uczniów z zasobów Internetu.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS
PT. „MOJE MAGICZNE MIASTO – INOWROCŁAW”
Z okazji Imienin Inowrocławia w holu Teatru Miejskiego zorganizowano wystawę pokonkursową „Moje magiczne miasto – Inowrocław”. Imprezie towarzyszyło również wręczenie nagród laureatom, którzy z wielkim zaangażowaniem uwiecznili swoje ulubione zakątki Inowrocławia.
I kategoria dzieci 6 – 9 lat
I miejsce Jakub Paluch kl. II c
II miejsce Alan Przybysz kl. I b
II kategoria dzieci 10 – 12 lat
III miejsce Kornelia Paluch kl. IV a
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratujemy!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA
Dnia 18 stycznia 2024 r. uczniowie klasy 3 c obchodzili Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Bohater stworzony przez Alana Alexandra Milne’a ma swoje święto w rocznicę urodzin pisarza.
Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z historią powstania książki o przygodach sympatycznego misia, wysłuchali fragmentów opowieści o przygodach Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu, mogli również pooglądać i poczytać zgromadzone
na wystawce książeczki i czasopisma.
Dzieci poznały także piękne cytaty z książki „Kubuś Puchatek” w których znajdziemy wiele mądrości na temat budowania relacji, akceptacji i wzajemnego wsparcia.
To była ciekawa lekcja, której głównym celem było przybliżenie uczniom klasycznej literatury dziecięcej i zachęcenie do czytania książek.
DETEKTYWISTYCZNA GŁÓWKA PRACUJE! –
SPOTKANIE Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ŁAMIGŁÓWEK I SKŁADANEK
W środowe, wczesne popołudnie 18 stycznia 2024 r. uczniowie klasy 3 c odwiedzili Filię nr 1 Biblioteki Miejskiej. Tematem cyklicznych zajęć czytelniczych były różnorodne łamigłówki i składanki nawiązujące do bestsellerowej serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”.
Przed rozpoczęciem pracy zespołowej trzecioklasiści wysłuchali fragmentu opowiadania „Tajemnica Biblioteki”. Odszukanie ukrytych w bibliotece detektywistycznych zadań zgodnie ze wskazówkami, a następnie ich rozwiązywanie sprawiło dzieciom wiele radości i zabawy. Ostatnim wyzwaniem było odnalezienie skradzionej, cennej książki w podziemiach biblioteki. Za jego wykonanie uczniowie otrzymali okolicznościowy dyplom. Spotkanie zorganizowano z okazji Światowego Dnia Łamigłówek i Składanek.
WYSTAWA PRAC KONKURSOWYCH W CZYTELNI
W czytelni szkolnej zaprezentowane zostały prace przygotowane przez uczniów klas siódmych i ósmych na szkolny konkurs czytelniczy pt. ,,W świecie bohaterów ,,Zemsty” lapbook, czyli książka na kolanach”
WYSTAWA I KONKURS W RAMACH OBCHODÓW ROKU ALEKSANDRA FREDRY
Sejm RP ustanowił rok 2023 rokiem Aleksandra Fredry. Związane jest to z obchodzoną w tym roku 230 rocznicą urodzin tego wybitnego polskiego poety, komediopisarza i pamiętnikarza okresu romantyzmu.
Biblioteka szkolna przygotowała wystawę o życiu i twórczości pisarza oraz zorganizowała konkurs czytelniczy pt. „W świecie bohaterów „Zemsty” – lapbook, czyli książka na kolanach”, adresowany do uczniów klas VII-VIII SP.
Nagrodzeni uczniowie to:
I miejsce – Michalina Florek kl. VIII b
II miejsce – Julia Olejnik kl. VII b i Antoni Kuc kl. VIII b
III miejsce – Julia Przybysz kl. VII b i Celina Zajdlewicz kl VII b
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia uczniowie klasy 3 c rozwiązywali zadania z kalendarza adwentowego. Zabawa miała na celu zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki, wprowadzenie w atmosferę świąt, rozwijanie kompetencji informacyjnych (wyszukiwanie informacji) i czytelniczych (czytanie książek), poznawanie tradycji świątecznych oraz przekazywanie pozytywnych wartości takich jak pomoc, szacunek.
SZKOLNY KONKURSU PLASTYCZNY
„BY CZYTAĆ SIĘ CHCIAŁO, ZAKŁADKĘ ZRÓB WSPANIAŁĄ”
Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny pt. „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Celem konkursu było rozwijanie aktywności twórczej dzieci, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i świadomości poszanowania książek.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, powstało wiele pomysłowych i oryginalnych zakładek do książek.
Przy ocenie prac brano pod uwagę zgodność z regulaminem konkursu, kreatywność i estetykę wykonania pracy.
Wyniki konkursu:
I miejsce Oliwia Witczak kl. II b
II miejsce Wiktor Walczak kl. II b
III miejsce Dominik Zwierzykowski kl. I b
Wyróżnienia:
Sebastian Banek kl. I b
Jan Maciejewski kl. I b
Zofia Marczak kl. I a
Mateusz Pęczkowski kl. I b
Jan Walczak kl. I a
Alicja Wesołowska kl. I a
Bardzo dziękujemy za liczny udział w konkursie.
Laureatom serdecznie gratulujemy!!!
CHOINKA JULIANA TUWIMA – ZAJĘCIA CZYTELNICZE
W środę 20 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 3 c odwiedzili Filię nr 1 Biblioteki Miejskiej i w ramach cyklicznych spotkań „Duże problemy małych ludzi” w 70 rocznicę śmierci Juliana Tuwima dzieci obejrzały prezentację o poecie, wysłuchały piosenki „Choinka” z jego tekstem oraz szukały „rymowanych prezentów od Julka”. Trzecioklasiści wykazali się znajomością tradycji bożonarodzeniowych rozwiązując różnorodne quizy, zagadki
i krzyżówki. Wiele radości sprawiła naszym gościom zabawa ruchowa „slalom ze śnieżynką”. Były także życzenia i oryginalne kartki świąteczne przygotowane przez uczniów dla czytelników filii.
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
„CZWORONOŻNI DETEKTYWI Z CIESZYNA”
Konkursy czytelnicze stanowią popularną formę aktywizacji czytelnictwa. Z tego powodu w czytelni szkolnej przeprowadzony został konkurs pt. „Czworonożni detektywi z Cieszyna”, adresowany do uczniów kl. III i IV szkoły podstawowej.
Zadaniem uczestników było przeczytanie książek Agaty Romaniuk pt. „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” i „Kocia Szajka i ucho różowego jelenia” oraz rozwiązanie testu pisemnego sprawdzającego wiedzę z przeczytanych książek.
WYNIKI KONKURSU:
I miejsce Dominika Krakowska kl. IV a
II miejsce Adrian Gładysz kl. III b, Zuzanna Kawczyńska kl. III b, Hubert Szajbe kl. III c
III miejsce Nikola Wiatrowska kl. III c, Jan Kubiak kl. III c, Amadeusz Józwiak kl. III c
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Serdecznie gratulujemy!!!
PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE W FILII NR 1 BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ
14 grudnia br. W Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza odbyło się przedświąteczne spotkanie w którym uczestniczyli uczniowie kl. I a SPI. Dzieci rozmawiały o tradycjach świątecznych i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w mroźnych zabawach tj. zimowy slalom, podaj śnieżkę czy wieża lodowa. W trakcie spotkania nie zabrakło też świątecznych aktywności oraz quizów bożonarodzeniowych.
KONKURS PLASTYCZNY PT.
„ZAPROJEKTUJ OKŁADKĘ SWOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI”
W grudniu 2023 roku rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Zaprojektuj okładkę swojej ulubionej książki”, zorganizowany przez bibliotekę szkolną.
Jury w składzie: p. Marcin Kosiak, p. Zofia Olszewska i p. Anna Glonek wyłoniło laureatów.
I MIEJSCE Lena Hercog kl. V b
II MIEJSCE Lena Lisiecka kl. V a, Lena Drab kl. V b
III MIEJSCE Dominika Krakowska kl. IV a, Tymon Kopiński kl. IV a
Wyróżnienia: Wiktoria Rogacka kl. IV a, Ewelina Sobocińska kl. IV b, Wiktoria Szachnowska kl. V b, Alex Nowaczyk kl. V a, Maks Wiśniewski kl. V a.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy za ogromne zaangażowanie.
KONKURS PLASTYCZNY
NA HASŁO PROMUJĄCE CZYTELNICTWO
W grudniu 2023 roku rozstrzygnięty został zorganizowany przez bibliotekę szkolną konkurs plastyczny na hasło promujące czytelnictwo, adresowany do uczniów klas VI i VII SP.
Jury w składzie: p. Marcin Kosiak, p. Zofia Olszewska i p. Anna Glonek wyłoniło laureatów.
I MIEJSCE Maja Dul, Martyna Lewandowska, Matylda Banaszak kl. VI a
II MIEJSCE Zofia Rajs, Amelia Nowak, Monika Bińkowska kl. VII b
III MIEJSCE Kamil Zdyb, Kajetan Maciejewski, Klementyna Kucharczyk, Nadia Szparagowska kl. VII a
Wyróżnienia:
Blanka Zielińska, Zosia Szefler, Miłosz Kurnik, Cezary Warchowski kl. VI a
Julia Przybysz, Anastazja Lemke, Celina Zajdlewicz, Małgorzata Jamroziak kl. VIIb
Adrian Roszak, Wiktor Książek, Wiktor Kolczyński kl. VI c
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy za ogromne zaangażowanie.
SPOTKANIE LITERACKIE „BAJKI WAM NIOSĘ!”
Dnia 30 listopada 2023 roku klasa 1 b odwiedziła Filię Nr 1 Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu i wzięła udział w bardzo ciekawym spotkaniu literackim pt. „Bajki Wam niosę!”. Uczniowie wrócili zadowoleni, pełni wrażeń i chęci do poznawania nowych bajkowych historii.
POMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ!
W środę 22 listopada 2023 r. w Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej w ramach cyklicznych zajęć pn. „Duże problemy małych ludzi” uczniowie klasy 3 c zgłębiali temat pomocy zwierzętom podczas zimy. Uczniowie wysłuchali opowiadania „Zdecydowanie nie lubię zimy” oraz obejrzeli prezentację o funkcjonowaniu zwierząt w tym trudnym dla nich czasie.
Z powodzeniem rozwiązywali tematyczne quizy oraz test wiedzy „Prawda – Fałsz”. Dzieci wykonały także piękne kartonowe ptaszki i zagrały w „Leśną grę”.
Ogólnopolski Dzień Biblioterapii
14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, dlatego czwartkowe zajęcia w klasie 3 c zostały przeprowadzone w formie warsztatów z elementami biblioterapii. Podczas spotkania dzieci wysłuchały książki pt. „Nieustraszeni i przygoda w latarni morskiej” z której dowiedziały się jak Alicja, Tadzio, ich kuzynka Krewetka i piesek Rocky odkryli czym jest współpraca i w czym tkwi sekret dobrej przyjaźni. W trakcie zajęć uczniowie wspólnie stworzyliśmy i omówili kodeks dobrej współpracy w którym znalazły się między innymi: zgoda, wzajemna pomoc i akceptacja dla pomysłów i zdania innych osób.
Nie zabrakło też pracy w grupach. Każda z nich stworzyła przepiękny morski krajobraz i wykazała się zarówno zdolnościami plastycznymi, jak również umiejętnością wzajemnej współpracy.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PT. ARTZT(OWSKI)
W Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego konkursu pt. Artzt(owski).
Celem wydarzenia było przybliżenie sylwetki Henryka Arctowskiego oraz zachęcenie młodzieży do bliższego poznania jego działalności naukowej, poprzez twórcze działania.
Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu „Człowiek od klimatu” dofinansowanego przez Fundację BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo” – Edycja IV
Nasi Laureaci:
I miejsce Hanna Kurowska kl. VI a
II miejsce Kornelia Paluch kl. IV a
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!!
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto to jest wspaniałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów. Jego celem jest zarówno przypomnienie postaci z kultowych bajek jak również zwrócenie uwagi na wychowawczą i edukacyjną rolę utworów, które uczą rozróżniać dobro od zła, kształtują prawidłowe postawy, wzbogacają słownictwo oraz rozwijają wyobraźnię.
Uczniowie klasy 3 c włączyli się w obchody tego święta. Z zaangażowaniem opowiadali o swoich ulubionych bajkowych postaciach, rozwiązywali zagadki, odgadywali tytuły utworów na podstawie ich fragmentów. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości, przypomniały jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać.
LAUREACI XI EDYCJI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO
pt. „ZRÓB COŚ ŁADNEGO PRAWIE Z NICZEGO”
27 października br. w Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego „Zrób coś ładnego prawie z niczego”. Do XI edycji zgłoszono 93 ekogadżety wykonane przez uczniów z inowrocławskich szkół podstawowych.
Wśród nagrodzonych ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej znaleźli się:
III miejsce zajął Nikodem Szałecki kl. I a
Wyróżnienia otrzymali: Zofia Marczak kl. I a, Izabela Pałka kl. III c, Mateusz Pęczkowski kl I b oraz Szymon Stępniak kl. I a.
Laureatom serdecznie gratulujemy!!!
IV MIĘDZYNARODOWA EDYCJA
VIII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI BICIA REKORDU W LICZBIE OSÓB CZYTAJĄCYCH
NA PRZERWIE PT. „PRZERWA NA CZYTANIE”
W czwartek 26 października 2023 r. nasza szkoła przystąpiła do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie realizowane jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W tym dniu każdy chętny w trakcie przerw mógł spędzić kilka minut ze swoją ulubioną książką. Uczniowie czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone z zasobów biblioteki szkolnej. Czytano w salach, na szkolnych korytarzach, w bibliotece, w świetlicy, na boisku. Czytała cała społeczność naszej szkoły. Uczniowie najmłodszych klas słuchali książek czytanych przez swoich nauczycieli oraz koleżanki i kolegów ze Szkolnego Wolontariatu, który aktywnie włączył się w naszą akcję.
Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu czytelniczym. Sprawiło nam to wiele radości.
Dziękujemy wszystkim za aktywność i zaangażowanie w tę piękną, międzynarodową akcję czytelniczą
W środę 25 października 2023 r. Filię nr 1 Biblioteki Miejskiej odwiedzili uczniowie klasy 3 c w ramach cyklicznych zajęć pn. „Duże problemy małych ludzi”. W trakcie spotkania trzecioklasiści obejrzeli prezentację, której tematem przewodnim były psy. Uczniowie poznali wiele ciekawostek związanych z tymi sympatycznymi zwierzętami oraz poznali zasady funkcjonowania czworonogów w domu i terenie. Dzieci podczas swobodnej rozmowy opowiadały o swoich futrzastych przyjaciołach. Uczniowie wysłuchali także fragmentów książki „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego – opowiadania o przyjaźni człowieka i zwierzęcia. Nie zabrakło „pieskowych” quizów, zagadek i zadań do wykonania. Spotkanie zorganizowano z okazji Dnia Kundelka.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM KOSTRZYŃSKIM
Dnia 20 listopada 2023 r. uczniowie klasy VI a i VI b wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu autorskim, które odbyło się w saloniku literackim Biblioteki Miejskiej.
Spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim – podróżnikiem, autorem książek i miłośnikiem przyrody, który opowiadał o mroźnych zakątkach świata i zagrożonych gatunkach zwierząt okazało się bardzo interesujące i przebiegło w miłej atmosferze.
NOWE KSIĄŻKI ZAKUPIONE W RAMACH NARODOWEGO
PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA
Biblioteka szkolna zachęca wszystkie dzieci do wypożyczania nowych, ciekawych książek, które otrzymaliśmy z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pamiętajmy, że „Książka uczy, bawi i odpręża”, a więc również wpływa na nasze zdrowie psychiczne i rozwój zainteresowań czytelniczych.
AKCJA „CZYTAMY FREDRĘ” ZORGANIZOWANA Z OKAZJI
OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA
Klasa 3 c włączyła się do akcji „Czytamy Fredrę„, zorganizowanej przez Bibliotekę Miejską im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
Za zaangażowanie i zaprezentowanie zdjęć z wydarzenia na facebooku Biblioteki Miejskiej uczniowie i nauczyciele: p. Anna Borzęcka, p. Dorota Kopeć i p. Anna Glonek otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominek w postaci gry planszowej.
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT CZYTELNICZY „MAGICZNA MOC BAJEK”
2 października 2023 r. klasa 3 c przystąpiła do V edycji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”.
Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek
i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci wobec osób z niepełnosprawnością.
Termin realizacji: październik 2023 r. – maj 2024 r.
XXXII EDYCJA POWIATOWEGO MIĘDZYSZKOLNEGO
KONKURSU CZYTELNICZEGO PT. „WIELKA GRA”
W sobotę 23.09.2023 roku odbyła się XXXII edycja Powiatowego Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pt. „Wielka Gra”, którego organizatorem była Biblioteka Miejska
w Inowrocławiu. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów:
Dominika Krakowska kl. IV a,
Zuzanna Kawczyńska kl. III b,
Adrian Gładysz kl. III b,
Nikola Wiatrowska kl. III c,
Jan Kubiak kl. III c,
Hubert Szajbe kl. III c
Amadeusz Józwiak kl. III c.
Do kolejnego etapu przeszło 3 uczniów: Dominika Krakowska kI. IV a, Zuzanna Kawczyńska kl. III b, Adrian Gładysz kl. III b.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
W sobotę 30 września 2023 roku odbył się drugi etap ustny XXXII edycji Powiatowego Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pt. „Wielka Gra”, którego organizatorem była Biblioteka Miejska w Inowrocławiu.
Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Oto wyniki konkursu:
Temat: „Przybij piątkę Kociej Szajce”
I miejsce Dominika Krakowska kl. IV a
II miejsce Adrian Gładysz kl.III b
V miejsce Zuzanna Kawczyńska kl. III b
Temat: „Teoretycznie możliwa katastrofa”
III miejsce Michał Jarzynowski kl. VIII b
Uczniowie zostali przygotowani przez panią Zofię Olszewską.
Zwycięzcom gratulujemy!
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA – SPOTKANIE
Z ALEKSANDREM FREDRO
Dnia 29 września do czytelni szkolnej przybyli uczniowie klas pierwszych, aby wysłuchać utworów Aleksandra Fredry. Wydarzenie zostało przygotowane z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Roku Aleksandra Fredry i stało się wspaniałą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych.
Zajęcia bardzo podobały się pierwszakom, a zaprezentowane utwory „Małpa w kąpieli”
oraz „Paweł i Gaweł”, ponadczasowe arcydzieła literatury dziecięcej wprawiły dzieci w dobry nastrój
WIZYTA W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
28 września 2023 roku klasa 2 c udała się z wizytą do Biblioteki Miejskiej. Uczniowie wysłuchali baśni Braci Grimm pt: „Brat i Siostra”, aktywnie uczestniczyli w zajęciach manualnych oraz sensorycznych.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM BOGUSIEM JANISZEWSKIM
Dnia 25 września uczniowie klasy 4 a wraz z nauczycielami p. Aleksandrą Katulską oraz p. Małgorzatą Leśniak, udali się do Saloniku Literacko – Artystycznego mieszczącego się w Bibliotece Miejskiej w Inowrocławiu na spotkanie autorskie z panem Bogusiem Janiszewskim.
Spotkania z autorami książek są zawsze niezwykle interesujące i ciekawe, jednakże to dzisiejsze było wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. Pan Boguś okazał się wspaniałym człowiekiem, otwartym, mającym świetny kontakt z dziećmi. Ponadto spotkanie nie polegało tylko na słuchaniu opowieści autora o napisanych przez niego dziełach. Pan Janiszewski opierając się na swoich pracach dyskutował z dziećmi na temat ekologii i ekonomii! Jak się okazało wiedza naszych uczniów na ten temat jest IMPONUJĄCA.
Dzieci wzięły także udział w grze, podczas której zamienili się w prawdziwe REKINY BIZNESU. Zabawa ta pokazała, że wśród uczniów jest sporo kandydatów na przyszłych BIZNESMENÓW.
W drodze powrotnej uczniowie obejrzeli także pozostałości muru obronnego Inowrocławia. Krótka lekcja historii z pewnością przyda się, gdy na lekcji języka polskiego uczniowie będą poznawać różne legendy.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ RENATĄ PIĄTKOWSKĄ
Dnia 19 września 2023 roku uczniowie klas II a, III b i V a zostali zaproszeni do Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza na spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską jedną z najpopularniejszych autorek książek dla dzieci.
Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tym wydarzeniu, chętnie zadawali oraz odpowiadali na pytania gościa. Podczas spotkania pt. „To się nie mieści
w głowie, czyli na wesoło z autorką książek dla dzieci” pisarka opowiadała śmieszne historie opisane w swoich książkach, wykorzystując znane polskie przysłowia. Uczniowie mieli możliwość zakupu książek autorki i otrzymali autografy. To było popołudnie pełne humoru!
NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM”
W SZKOLE PODSTAWOWEJ INTEGRACYJNEJ W INOWROCŁAWIU (08.09.2023r.)
Nasza szkoła po raz kolejny aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.
Wspólne czytanie było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania na piękno naszego języka ojczystego. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej wspaniałej, krzewiącej polską kulturę, a tym samym ważnej dla Polaków akcji.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. NA LATA 2021-2025
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: zakup nowości wydawniczych
do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Całkowita wartość zadania – 15 000,00 zł
Kwota dofinansowania – 12 000,00 zł
Wkład własny – 3 000,00 zł
Priorytet 3 Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest realizowany jako program finansowego wspierania organu prowadzącego szkoły i skierowany m. in. do szkół podstawowych. Otrzymane środki finansowe w ramach Priorytetu 3 przeznaczono na zakup nowości wydawniczych i zakup wyposażenia do biblioteki szkolnej.
W ramach programu w szkole zostaną podjęte rozmaite działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa, m. in. konkursy, spotkania autorskie, wystawki, obchody świąt bibliotecznych oraz projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki: dla klas I –III szkoły podstawowej projekt pt. „KSIĄŻKA TO BILET W MAGICZNĄ PODRÓŻ”, dla klas IV -VIII szkoły podstawowej projekt pt. „KSIĄŻKI CZYTAJCIE – ŚWIAT POZNAWAJCIE”.