W tym roku mija 30. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce. Choć częściowo demokratyczne, zapoczątkowały przemiany polityczne, gospodarcze i społeczne. Z tej okazji, 4 czerwca na inowrocławskim Rynku odbędzie się szereg wydarzeń, poświęconych przywołanemu wydarzeniu.

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, włączamy się w obchody ważnej dla kraju rocznicy. 4 czerwca w Inowrocławiu będziemy w duchu wspólnoty narodowej i lokalnej świętować 30-lecie częściowo wolnych wyborów. Zachęcam inowrocławian do przyjścia tego dnia na Rynek – mówi prezydent Ryszard Brejza.

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza przygotowała wystawę plenerową „Wybory’89. Droga ku wolności. Retrospekcja”. Wernisaż wystawy, poprzedzony odśpiewaniem hymnu narodowego, rozpocznie się o godz. 12.00. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane dokumenty życia społecznego, druki ulotne (znaczki pocztowe, ulotki, plakaty, zdjęcia z wieców i spotkań wyborczych), rozpowszechniane w tamtych czasach bezpłatnie i masowo.

Na wystawie pojawi się również zdjęcie amerykańskiej aktorki Jane Fondy, która brała udział w kampanii po stronie „Solidarności”. Nie zabraknie artykułów z lokalnych gazet na temat wyborów, głosowania i jego wyników.

– Inowrocław przyłącza się w tym dniu do ogólnopolskiej akcji „Menu Wolności”. Z archiwalnych materiałów filmowych wynika, że podczas obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu goście zjedli „galaretkę drobiową, zupę pomidorową z ryżem, eskalop wieprzowy i na deser pączek”. To właśnie menu – uchwycone w momencie historycznym – stało się punktem wyjścia dla wszystkich chcących świętować 30-lecie wolnych wyborów również w kulinarny sposób – dodaje naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Adriana Herrmann.

Z tej okazji uczniowie Akademii Szkolnictwa AS przygotują dla mieszkańców zupę pomidorową i pączki. Akcja zakłada również, by posiłek ten spożyć w gronie rodziny, przyjaciół, rodziny. Zapraszamy więc do wspólnego świętowania tego dnia na inowrocławskim Rynku.

Podsumowaniem tego dnia będzie kino plenerowe o godz. 21.00. Na leżakach inowrocławianie będą mogli obejrzeć klasykę polskiej kinematografii – film „Miś” w reżyserii Stanisława Barei. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Inowrocławia do wspólnego świętowania 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów.