W dn. 13.11.2019 r. uczniowie klas: 8a i 8c uczestniczyli w naukowej wycieczce do Torunia.
Zajęcia laboratoryjne odbyły się w pracowni dydaktycznej Centrum Chemii w Małej Skali przy ul. Browarnej 4. Ich celem była nauka rzetelnego opisu eksperymentu ( obserwacje i wnioski ) oraz posługiwanie się sprzętem laboratoryjnym. Uczniowie samodzielnie wykonali następujące doświadczenia:
– otrzymywanie wodorotlenku magnezu
– wykrywanie i identyfikacja wybranych związków organicznych.
Przeprowadzone przez uczniów eksperymenty wzbogaciły wiedzę i rozwinęły umiejętności badawcze. Doświadczenia są nieodłącznym elementem chemii. Pomagają one zrozumieć otaczające nas zjawiska i towarzyszące procesy. Młodzież z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyła w warsztatach chemicznych.
Następnie obejrzeliśmy bardzo interesujący seans w Planetarium. Gdy nocą patrzymy w niebo na gwiazdy nie widzimy Wszechświata, lecz tak naprawdę obserwujemy upływający czas. Odbieramy echa przeszłości, obraz minionego Kosmosu. Ale czy możemy zobaczyć więcej? Czy jesteśmy w stanie zajrzeć poza horyzont, jaki wyznacza nam kopuła nieba, by zrozumieć takie pojęcia, jak czas i przestrzeń? My właśnie wybraliśmy się w taką podróż, która była bardzo ekscytująca i pełna niesamowitych wrażeń.
Opiekunowie: p. Ewa Korpusińska-Prusak, p. Dorota Gawron, p. Agnieszka Woźniak, p. Agnieszka Topolska.