W imieniu wszystkich szkół podstawowych z Miasta Inowrocławia delegacja Szkoły Podstawowej Integracyjnej im. Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu oddała hołd poległym w czasie II wojny światowej.

1 września 2019 r. pod pomnikiem Pomnikiem Obrońców Inowrocławia odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Uroczystość patriotyczną poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny, miasta Inowrocławia i ofiar II wojny światowej, która odbyła się w kościele garnizonowym pw. św. Barbary i św. Maurycego. Wzięli w niej udział przedstawiciele m.in. władz samorządowych, pocztów sztandarowych, szkół, organizacji kombatanckich, kompanii honorowej Garnizonu Inowrocław., a także Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino” S.A.

Po mszy św. nastąpiło uroczyste przejście pod Pomnik Obrońców Inowrocławia, gdzie rozpoczęła się manifestacja patriotyczna.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Inowrocławia Pan Ryszard Brejza. Dla naszych uczniów była to cenna lekcja historii. To doświadczenie strasznie dramatyczne, gdyż 80 lat temu, polscy żołnierze na Westerplatte i wszędzie tam, gdzie Niemcy hitlerowskie atakowały Polskę, bronili swojej ojczyzny w poczuciu świętej sprawy(…)” – powiedział w swoim przemówieniu Prezydent Ryszard Brejza.

Następnie odbył się apel pamięci. Oddane zostały salwy honorowe.

W imieniu wszystkich szkół podstawowych z Miasta Inowrocławia delegacja naszej szkoły złożyła okolicznościową wiązankę kwiatów. W delegacji udział wzięli: Zuzanna Jeznach–uczennica klasy 5b, Bartosz Kurowski–uczeń klasy 8 a, Filip Szczepaniak -uczeń klasy 7 b.