Projekt „Klasa w terenie” 

W bieżącym roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy 3c pod kierunkiem pań: Doroty Kopeć, Anny Borzęckiej i Anny Glonek zrealizowali innowację pedagogiczną pt: „Klasa w terenie” przygotowaną w oparciu o Ogólnopolski Projekt Edukacyjny o tym samym tytule, stworzony przez autorki Annę Cebulę i Ewelinę Łojewską . Głównym założeniem innowacji było promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu, rozwijanie zainteresowań o otaczającym świecie i nauka przez obserwację.
W ramach tego projektu klasa 3c zrealizowała 5 zadań:
Zadanie 1. Obserwacja przyrody. Spacer po okolicy.
Zadanie 2. Plastyka w terenie. Tworzenie prac z darów natury.
Zadanie 3. Obserwacja chmur. Malowanie w plenerze nieba.
Zadanie 4. Wyjście w ciekawe miejsca: kino, teatr, muzeum lub inne.
Zadanie 6. Zabawa/gra w terenie. Zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu.
Każdy uczestnik otrzymał dyplom, a szkoła może pochwalić się otrzymanym certyfikatem.


Ogólnopolski Projekt Edukacyjny
„Jestem małym przyjacielem przyrody”.

Uczniowie klasy 3c wraz z paniami: koordynatorem Dorotą Kopeć, Anną Borzęcką oraz Anną Glonek zrealizowali Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Jestem małym przyjacielem przyrody”.
Głównym założeniem projektu było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie.
Uczniowie podczas realizacji projektu wykonali 12 zadań podczas, których rozwijali swoje zainteresowania przyrodnicze oraz kształtowali postawy proekologiczne.
Wykonali następujące zadania :
1. „Jestem małym przyjacielem przyrody”- wykonanie odznaki małego przyjaciela przyrody.
2. „Jesienny park”- wykonanie makiety parku z darów natury lub las w słoiku.
3. ,,Obrazy malowane przyrodą”- tworzenie kompozycji z materiałów przyrodniczych.
4. Stworzenie ekologicznych maskotek z niepotrzebnej odzieży.
5. „Eko-orkiestra” – wykonanie instrumentów muzycznych z materiałów wtórnych.
6. „Od nasionka do roślinki”- zakładamy mini ogródek- wyhodowanie kwiatka, rośliny z sadzonki lub nasionka i opieka nad nią.
7. Spotkanie z ciekawym gościem: pszczelarzem, weterynarzem, leśniczym itp.
8. Ważne daty- udział w akcjach i uroczystościach- Sprzątanie Świata, Dzień Drzewa, Dzień Ziemi itp.
9. Pomagamy zwierzętom: jeżom, ptakom, pszczołom i innym.
10. Udział w akcjach charytatywnych.
11. „Nasze eko-laboratorium”- przeprowadzenie wybranych przez siebie eksperymentów i doświadczeń, np. „Jak powstaje tęcza”, „Wulkan”; „Jak powstaje smog i jak jest szkodliwy”, „Jak chronić środowisko przed smogiem”, „Powódź”, „Oczyszczanie wody z zanieczyszczeń”, barwienie kwiatów, „Co potrzebują rośliny aby żyć” itp.
12. Zadanie dodatkowe- wybrane przez siebie zadanie o tematyce ekologicznej.
Każdy z uczestników oraz szkoła otrzymała pamiątkowe certyfikaty. To była wspaniała przygoda;)


Zbiórka karmy

Największą ilość karmy dla bezdomnych psów i kotów zebrała klasa I b. Dary zostały dziś przekazane. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Jesteście prawdziwymi przyjaciółmi zwierząt!


WARSZTATY

W klasie 2c odbyły się warsztaty ekologiczne z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin. Lekcje poprowadziły panie z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy-p. Patrycja Kulińską Zajdlewicz i Monika Szóstak. W prezencie szkoła otrzymała sadzonkę drzewka ozdobnego. Bardzo dziękujemy


DZIEŃ ZIEMI


Warsztaty w KCK KLASA 1B

Dnia 30 kwietnia 2024 roku, klasa 1b uczestniczyła w warsztatach ekolologicznych „Edukacja o odpadach”, organizowanych przez Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu. Uczniowie wykonali prace plastyczne oraz utrwalili wiadomości dotyczące ekologii. Bardzo dziękujemy!!!


EKO WARSZTATY W KCK

Korzystając z zaproszenia #KujawskieCentrumKultury uczniowie klasy 1b, 3b i 3c uczestniczyli w EKO WARSZTATACH wiosna 2024. Przypomnieli sobie pojęcia z ekologii oraz wykonali prace techniczne z materiałów recyklingowych.


PTAKI CZYLI ORNITOLOGIA DLA KAŻDEGO!

W środę, 27 marca uczniowie klasy 3 b i 3 c odwiedzili Filię nr 1 Biblioteki Miejskiej. Zajęcia z cyklu „Duże problemy małych ludzi” poprowadziła edukatorka Dorota Sajbor z Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. W jakich kolorach widzą ptaki? Jak wyglądają pióra puchowe, a jak sterówki? Na te i na wiele innych ciekawych pytań odpowiedziała nasza gościni. Pani Dorota przedstawiła dzieciom prezentację multimedialną „Ornitologia dla każdego” oraz bogato ilustrowane książki o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Na zakończenie uczniowie podziękowali prelegentce za interesujące spotkanie drobnym, świątecznym upominkiem. 


CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ „EKOSTREFA”

W listopadzie klasy 1 a,1b i 3c odwiedziły Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekostrefa”, które mieści się w siedzibie Zakładu Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu. Celem wizyt były warsztaty ekologiczne dzięki, którym uczniowie zdobyli wiedzę na temat ciepła i sposobów jego wytwarzania. Poznali odpowiedzi na interesujące ich pytania: Skąd się bierze ciepła woda w grzejnikach? Jaką drogę pokonuje? Co jest na początku tej drogi? Co zrobić, żeby chronić środowisko, oszczędzać pieniądze i dbać swoje otoczenie? Skąd bierze się smog i jak można mu zaradzić? ”. Wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia


POMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ!

W środę 22 listopada 2023 r. w Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej w ramach cyklicznych zajęć pn. „Duże problemy małych ludzi” uczniowie klasy 3c zgłębiali temat pomocy zwierzętom podczas zimy. Uczniowie wysłuchali opowiadania „Zdecydowanie nie lubię zimy” oraz obejrzeli prezentację o funkcjonowaniu zwierząt w tym trudnym dla nich czasie.
Z powodzeniem rozwiązywali tematyczne quizy oraz test wiedzy „Prawda – Fałsz”. Dzieci wykonały także piękne kartonowe ptaszki i zagrały w „Leśną grę”.


KUNDEL BURY W FILII NR 1

W środę, 25 października 2023 r. Filię nr 1 Biblioteki Miejskiej odwiedzili uczniowie klasy 3 c w ramach cyklicznych zajęć pn. „Duże problemy małych ludzi”. W trakcie spotkania trzecioklasiści obejrzeli prezentację, której tematem przewodnim były psy. Uczniowie poznali wiele ciekawostek związanych z tymi sympatycznymi zwierzętami oraz poznali zasady funkcjonowania czworonogów w domu i terenie. Dzieci podczas swobodnej rozmowy opowiadały o swoich futrzastych przyjaciołach. Uczniowie wysłuchali także fragmentów książki „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego – opowiadania o przyjaźni człowieka i zwierzęcia. Nie zabrakło „pieskowych” quizów, zagadek i zadań do wykonania. Spotkanie zorganizowano z okazji Dnia Kundelka. 


DETEKTYW KOT” – SPEKTAKL O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ

23 października uczniowie klasy 3c i 3a spędzili w teatrze z detektywem Kotem Bonkiem. Podczas spektaklu ekologicznego razem z bohaterami rozwiązywaliśmy zagadki, które dotyczyły zasad segregacji odpadów oraz odnawialnych źródeł energii. Było ciekawie i pouczająco. 


AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA” 

Uczniowie klas I – VI wzięli udział w 30 akcji sprzątania świata. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Celem edycji 2023 jest ukazanie wyjątkowości akcji, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. W naszej szkole wraz z uczniami do akcji dołączyli: Pani Dyrektor Alicja Mielcarek, Grzegorz Kaczmarek wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Ewa Kempska radna Rady Miejskiej oraz Lidia Stolarska radna Rady Miejskiej.


LEKCJA PRZYRODY W TERENIE

Klasy drugie i trzecie udały się do Nadleśnictwa Miradz, na lekcję przyrody w terenie. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o zwierzętach oraz roślinach występujących na obszarach leśnych. Nie zabrakło również czasu na swobodną zabawę na placu zabaw oraz ciepły posiłek z grilla. Było wspaniale. Wszyscy wiemy, że częste obcowanie z przyrodą wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i dobry humor. Serdecznie zachęcamy.