Mamy zaszczyt poinformować, że w dniu 3 grudnia drużyna 4-osobowa reprezentująca Szkołę Podstawową Integracyjną zajęła I miejsce w Konkursie Interdyscyplinarnym pt. „Pasjans Mendelejewa” organizowanym przez I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu z okazji Międzynarodowego Roku Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych.
Naukowa reprezentacja naszej szkoły w składzie: Jonasz Kościkiewicz, Eryk Kubaszewski i Kornel Rajs z klasy 8a oraz Aleksander Ślepowroński z klasy 8b uzyskała łącznie 82,5 pkt. Suma punktów naszych zdolnych uczniów sprawiła, że zostaliśmy wyróżnieni dyplomem oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez organizatora.

Wśród dziesięciu drużyn, reprezentowanych przez młodzież ze szkół podstawowych z Inowrocławia i powiatu inowrocławskiego, nasza okazała się nie do pokonania. Drużyny uczniów z konkurencyjnych szkół, zajmując II i III miejsce na podium uzyskały odpowiednio: 49,5 pkt. i 48,5 pkt. Jest więc to spektakularne zwycięstwo. Jonasz, Eryk, Kornel i Olek wykazali się wyjątkową wiedzą i umiejętnościami podczas rozwiązywania zadań: chemicznych, chemiczno-matematycznych, chemiczno-biologicznych oraz z zakresu języka polskiego i angielskiego, których przewodnim tematem była Tablica Mendelejewa.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

W 2019 roku przypada 150. rocznica odkrycia układu Okresowego Pierwiastków przez Dmitrija Mendelejewa. W związku z tym Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ) i UNESCO ogłosiło rok 2019 „Międzynarodowym Rokiem Okresowego Układu Pierwiastków Chemicznych (IYPT2019)”.

Układ okresowy pierwiastków chemicznych jest czymś więcej niż tylko katalogiem wszystkich znanych pierwiastków chemicznych we Wszechświecie. Stanowi on w istocie okno na Wszechświat, pomagające ujrzeć go w pełnym wymiarze i zrozumieć sposób jego funkcjonowania. Jednym z dowodów ponadczasowej aktualności odkrycia Mendelejewa, jest otrzymanie na początku XXI wieku czterech nowych super ciężkich pierwiastków Układu Okresowego o liczbach atomowych: 113 (Nihonium), 115 (Moskovium), 117 (Tennesin) i 118 (Organesson), co stało się możliwe dzięki międzynarodowej współpracy zespołów badawczych z kilku krajów.