Na inowrocławskim Rynku od 27 kwietnia do 12 maja będzie można oglądać wystawę – instalację „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918 – 1919 roku”. Wystawa prezentowana jest w największych polskich miastach.
Wystawa – instalacja popularyzuje przede wszystkim wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim w rocznicę jego stulecia i jest ważnym elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W poszczególnych modułach wystawy zwiedzający mogą poznać historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz kultywowanie pamięci o zwycięskim zrywie.
Wystawa „jeździ” po Polsce od końca grudnia ubiegłego roku. Pokazano ją już w Warszawie, Krakowie, Świętochłowicach, Wrocławiu, Zielonej Górze i Gdańsku. Teraz czas na Inowrocław.
27 kwietnia o godz. 15.00 na inowrocławskim Rynku odbędzie się wernisaż wystawy, w asyście poznańskich Ułanów. Podczas otwarcia wystawy zaplanowano również stanowisko rekonstrukcyjne.
Tego dnia zaplanowano także imprezy towarzyszące: o godz. 16.00 w Saloniku Literacko-Artystycznym w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza odbędzie się panel dyskusyjny m.in. z udziałem lokalnego i poznańskiego środowiska historycznego.
Natomiast o godz. 18.00 w tym samym miejscu odbędzie się koncert „Kartka z Powstania”. Historia powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku zostanie zilustrowana wyjątkowymi aranżacjami pieśni patriotycznych bezpośrednio związanych z wielkopolską („Pieśń Rycerska Wielkopolan 1918”, „Wśród nocnej ciszy pod Lwowem” czy najbardziej znana „Marsylianka Wielkopolska”) oraz tych znanych w całej Polsce. Poszczególne utwory nie będą osobnymi wykonanymi ale zostaną połączone elementami autentycznej poezji z okresu wielkopolskiego zrywu.
Wystawa przygotowana została przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
w Poznaniu we współpracy z ponad 20 wielkopolskimi instytucjami muzealnymi, naukowymi, bibliotecznymi oraz organizacjami społecznymi, zajmującymi się pamięcią o powstaniu wielkopolskim. Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. Sfinansowano ją ze środków Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz IPN, Archiwum Państwowego i na wcześniejszym etapie z Programu „Niepodległa”. Wystawa odbywa się pod patronatem TVP3.